

SKU: SKU: MITS10STDB
Profile: Standard O.E.
Application: Road.
Unit Type: Blank.
These are direct replacement camshafts which are ground to Mitsubishi standard road specification.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Standard Profile |
| Duration Inlet | 260° |
| Duration Exhaust | 232° |
| Valve Inlet Lift | .374" 9.50mm |
| Valve Exhaust Lift | .327" 8.31mm |
| Timing Inlet | 20 - 60 |
| Timing Exhaust | 46 - 6 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .046" 1.17mm |
| TDC Exhaust Lift | .005" 0.13mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
