

SKU: SKU: MINIBP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
BMW Mini MK1 from 2001 to 2006 - R50/R52/R53 Models.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3800-8000 |
| Duration Inlet | 282° |
| Duration Exhaust | 268° |
| Valve Inlet Lift | .421" 10.69mm |
| Valve Exhaust Lift | .350" 8.89mm |
| Timing Inlet | 31 - 71 |
| Timing Exhaust | 64 - 24 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
