

SKU: SKU: METSC1R
Profile: SC1.
Application: Fast Road+
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Designed for supercharged application.
Note:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Re-Profiled camshafts may vary from specifications listed.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1700-7000 |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 276° |
| Valve Inlet Lift | .408" 10.36mm |
| Valve Exhaust Lift | .391" 9.94mm |
| Timing Inlet | 33 - 68 |
| Timing Exhaust | 66 - 31 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .035" 0.90mm |
| TDC Exhaust Lift | .035" 0.90mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
