

SKU: SKU: METBP285B
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
For use in 1275cc and larger engines, massive improvements in mid range torque and power. New camshaft from a blank.
Piper 'HR' profiles are available by request. Please Contact Us for details.
Blank camshafts are only available as A+ Series (Metro slot type oil pump drive) and have drilled lobes for additional lubrication.
Download:-
Right click link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
Please check the end float of the camshaft when using non O.E replacement oil pump, as additional machining may be required to the pump.
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2000-7000 |
| Power Increase | 14BHP |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .400" 10.16mm |
| Valve Exhaust Lift | .400" 10.16mm |
| Timing Inlet | 33 - 67 |
| Timing Exhaust | 67 - 33 |
| Full Inlet Lift | 107° |
| Full Exhaust Lift | 107° |
| TDC Inlet Lift | .088" 2.24mm |
| TDC Exhaust Lift | .088" 2.24mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
