

SKU: SKU: MET649BP
Profile: 649+
Application: Race.
Unit Type: Blank.
The original 649 was an excellent cam, this derivative gives similar characteristics but with more power.
Piper 'HR' profiles are available by request. Please Contact Us for details.
Download:-
Right click link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
Blank camshafts are only available as A+ Series (Metro slot type oil pump drive) and have drilled lobes for additional lubrication.
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-7500 |
| Duration Inlet | 300° |
| Duration Exhaust | 312° |
| Valve Inlet Lift | .400" 10.16mm |
| Valve Exhaust Lift | .420" 10.67mm |
| Timing Inlet | 50 - 70 |
| Timing Exhaust | 81 - 51 |
| Full Inlet Lift | 100° |
| Full Exhaust Lift | 100° |
| TDC Inlet Lift | .139" 3.53mm |
| TDC Exhaust Lift | .149" 3.78mm |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .016" .40mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
