

SKU: SKU: MET466B
Profile: 466.
Application: Spedeworth Ministock
Unit Type: Blank.
For use with restrictor 20mm plate.
Blank camshafts are only available as A+ Series (Metro slot type oil pump drive) and have drilled lobes for additional lubrication.
Download:-
Right click link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
Please check the end float of the camshaft when using non O.E replacement oil pump, as additional machining may be required to the pump.
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-7000 |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .345" 8.76mm |
| Valve Exhaust Lift | .350" 8.89mm |
| Timing Inlet | 32 - 60 |
| Timing Exhaust | 65 - 27 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .065" 1.65mm |
| TDC Exhaust Lift | .050" 1.27mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
