

SKU: SKU: MAZVVT20BP270B
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blanks.
Note: To suit engines utilising Mechanical followers.
Note: Uprated Piper VDSDUR valve springs are advised.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Duration Inlet | 264 |
| Duration Exhaust | 248 |
| Valve Inlet Lift | 0.386 9.80MM |
| Valve Exhaust Lift | 0.340 8.64MM |
| Timing Inlet | Sep-75 |
| Timing Exhaust | 52 - 17 |
| Full Inlet Lift | 123° |
| Full Exhaust Lift | 107.5 |
| TDC Inlet Lift | .012" 0.30mm |
| TDC Exhaust Lift | .023" 0.58mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .203mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" 0.254mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
