

SKU: SKU: MAZMX18BP285HR
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Note: This profile suits the 1800cc Mk1 Non VVTI BP engine.
Note:These are re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: To suit engines utilising hydraulic followers.
Note: Mechanical profiles available upon request. Piper 'Top Hat Shims' will be required to keep within service shim sizes when using mechanical profiles.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2000-7000 |
| Duration Inlet | 256° |
| Duration Exhaust | 256° |
| Valve Inlet Lift | .362" 9.20mm |
| Valve Exhaust Lift | .362" 9.20mm |
| Timing Inlet | 22 - 54 |
| Timing Exhaust | 56 - 20 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .049" 1.24mm |
| TDC Exhaust Lift | .042" 1.06mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
