

SKU: SKU: MAZKLDEBP270HR
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Note:These are re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: To suit engines utilising hydraulic followers.
| Weight | 10 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Duration Inlet | 260° |
| Duration Exhaust | 260° |
| Valve Inlet Lift | .350" 8.89mm |
| Valve Exhaust Lift | .350" 8.89mm |
| Timing Inlet | 22 - 58 |
| Timing Exhaust | 60 - 20 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .039" 0.98mm |
| TDC Exhaust Lift | .031" 0.78mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
