

SKU: SKU: MAZ18BPZ3BP285R
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Note: This profile suits the 1800cc Mk2 VVT BP-Z3 engine.
Note:These are re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: To suit engines utilising Mechanical followers.
Note:Piper 'Top Hat Shims' will be required to keep within service shim sizes when using mechanical profiles.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .400" 10.16mm |
| Valve Exhaust Lift | .376" 9.55mm |
| Timing Inlet | 34 - 66 |
| Timing Exhaust | 68 - 32 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .078" 1.98mm |
| TDC Exhaust Lift | .051" 1.30mm |
| Valve Inlet Clearance | .009" 0.229mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" 0.254mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
