

SKU: SKU: LOTBP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6000 |
| Power Increase | 12BHP |
| Duration Inlet | 270° |
| Duration Exhaust | 270° |
| Valve Inlet Lift | .352" 8.94mm |
| Valve Exhaust Lift | .350" 8.89mm |
| Timing Inlet | 25 - 65 |
| Timing Exhaust | 65 - 25 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .079" 2.00mm |
| TDC Exhaust Lift | .077" 1.96mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
