

SKU: SKU: JAG6BP285R
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 6 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-6500 |
| Power Increase | 20BHP |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .450" 11.43mm |
| Valve Exhaust Lift | .448" 11.38mm |
| Timing Inlet | 30 - 70 |
| Timing Exhaust | 70 - 30 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .110" 2.79mm |
| TDC Exhaust Lift | .108" 2.74mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
