

SKU: SKU: IMPBP285R-SPORT
Profile: BP285
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note: Figures are given for a reprofile of a 'High Lift' standard camshaft.
Note:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road (High Lift) |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .332" 8.43mm |
| Valve Exhaust Lift | .330" 8.38mm |
| Timing Inlet | 26 - 66 |
| Timing Exhaust | 66 - 26 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .056" 1.42mm |
| TDC Exhaust Lift | .054" 1.36mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .203mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .254mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
