

SKU: SKU: IMPBP270R-SPORT
Profile: BP270
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note: Figures are given for a reprofile of a 'High Lift' standard camshaft.
Note:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road (High Lift) |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .311" 7.89mm |
| Valve Exhaust Lift | .309" 7.84mm |
| Timing Inlet | 22 - 62 |
| Timing Exhaust | 62 - 22 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .046" 1.17mm |
| TDC Exhaust Lift | .044" 1.12mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .203mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .254mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
