

SKU: SKU: HONVTECBP285B
HONDA VTEC 16V BP285 ON CHILL CAST BLANK ULTIMATE ROAD SPEC - New camshafts from blanks
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 3200-8600 |
| Duration Inlet | 304° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | 457" |
| Valve Exhaust Lift | 440" |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| Valve Inlet Clearance | .010" / .25MM |
| Valve Exhaust Clearance | .012" / .30MM |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
