

SKU: SKU: GTIBP285HB
Profile: BP285H.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Designed to be used in engines utilising Hydraulic followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-6800 |
| Power Increase | 15BHP |
| Duration Inlet | 276° |
| Duration Exhaust | 276° |
| Valve Inlet Lift | .450" 11.43mm |
| Valve Exhaust Lift | .450" 11.43mm |
| Timing Inlet | 30 - 66 |
| Timing Exhaust | 70 - 26 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .104" 2.64mm |
| TDC Exhaust Lift | .081" 2.06mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
