

SKU: SKU: GTI6BP285MB
Profile: BP285
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising mechanical followers.
Note:Not suitable for use with standard O.E springs. Piper VDSP306 spring kit must be used. Fully mappable ECU recommended.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7800 |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .435" 11.05mm |
| Valve Exhaust Lift | .435" 11.05mm |
| Timing Inlet | 34 - 66 |
| Timing Exhaust | 68 - 32 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .107" 2.72mm |
| TDC Exhaust Lift | .095" 2.41mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
