

SKU: SKU: GTI6BP270HB
Profile: BP270H
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising Hydraulic followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6500 |
| Power Increase | 10BHP |
| Duration Inlet | 256° |
| Duration Exhaust | 256° |
| Valve Inlet Lift | .417" 10.59mm |
| Valve Exhaust Lift | .417" 10.59mm |
| Timing Inlet | 18 - 58 |
| Timing Exhaust | 58 - 18 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .043" 1.09mm |
| TDC Exhaust Lift | .043" 1.09mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
