

SKU: SKU: GTI528
Profile: 528.
Application: Race Hot Rod.
Unit Type: Blank.
The ultimate Race Hot Rod Camshaft.
Designed to be used in engines utilising Mechanical followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 4000-8500+ |
| Duration Inlet | 328° |
| Duration Exhaust | 328° |
| Valve Inlet Lift | .552" 14.02mm |
| Valve Exhaust Lift | .552" 14.02mm |
| Timing Inlet | 62 - 86 |
| Timing Exhaust | 86 - 62 |
| Full Inlet Lift | 102° |
| TDC Inlet Lift | .238" 6.04mm |
| TDC Exhaust Lift | .236" 5.99mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
