

SKU: SKU: FOC20BP320B
Profile: BP320.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Note:Piper Followers & Shims must be used for this profile - FOLST170M & SHIM84.
Note:Uprated Valve springs are required - VDSZETARK.
Note:Vernier Pulleys are recommended - PULDZETA.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-8500 |
| Duration Inlet | 288° |
| Duration Exhaust | 284° |
| Valve Inlet Lift | .460" 11.68mm |
| Valve Exhaust Lift | .443" 11.25mm |
| Timing Inlet | 40 - 68 |
| Timing Exhaust | 68 - 36 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .137" 3.48mm |
| TDC Exhaust Lift | .137" 3.48mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
