

SKU: SKU: FIATCBP320B
Profile: BP320.
Application: Rally.
Unit Type: Blank.
Exhaust camshaft available with or without distributor gear. Please specify your requirements in the order notes at checkout.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3500-8000 |
| Duration Inlet | 304° |
| Duration Exhaust | 304° |
| Valve Inlet Lift | .472" 11.98mm |
| Valve Exhaust Lift | .470" 11.93mm |
| Timing Inlet | 48 - 76 |
| Timing Exhaust | 76 - 48 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .178" 4.51mm |
| TDC Exhaust Lift | .166" 4.21mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
| Does the exhaust camshaft need the distributor gear? | YES, NO |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
