

SKU: SKU: DUR2170B
Profile: 2170.
Application: National Hot Rod.
Unit Type: Blank.
For use with throttle bodies.
Note: Not suitable for use with standard O.E. Springs. Piper VDSDUR Spring Kit must be used.
Note: Additional machining to the pistons required with this profile.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 2500-7800 |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .492" 12.49mm |
| Valve Exhaust Lift | .450" 11.42mm |
| Timing Inlet | 36 - 64 |
| Timing Exhaust | 60 - 32 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .152" 3.85mm |
| TDC Exhaust Lift | .126" 3.20mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
