

SKU: SKU: C16VBP270HR
X14XE & X16XE - This is a reprofile cam only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1800-6800 |
| Power Increase | 10BHP |
| Duration Inlet | 250° |
| Duration Exhaust | 240° |
| Valve Inlet Lift | .354" 9.00mm |
| Valve Exhaust Lift | .329" 8.34mm |
| Timing Inlet | 15 - 55 |
| Timing Exhaust | 50 - 10 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .017" 0.43mm |
| TDC Exhaust Lift | .011" 0.29mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
