

SKU: SKU: BMWM40BP270HB
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6000 |
| Power Increase | 10BHP |
| Duration Inlet | 264° |
| Duration Exhaust | 264° |
| Valve Inlet Lift | .450" 11.43mm |
| Valve Exhaust Lift | .450" 11.43mm |
| Timing Inlet | 22 - 62 |
| Timing Exhaust | 62 - 22 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
