

SKU: SKU: BMWL6BP270B-PM
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
Note:Please confirm in the order notes at checkout, whether you require a Pre-Motronic, Montronic 1 or Motronic 2 camshaft. If you are unsure, please use the product image as a guide.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-6500 |
| Power Increase | 12BHP |
| Duration Inlet | 280° |
| Duration Exhaust | 276° |
| Valve Inlet Lift | .390" 9.91mm |
| Valve Exhaust Lift | .400" 10.16mm |
| Timing Inlet | 26 - 74 |
| Timing Exhaust | 72 - 24 |
| Full Inlet Lift | 114° |
| Full Exhaust Lift | 114° |
| Valve Inlet Clearance | .016" .40mm |
| Valve Exhaust Clearance | .016" .40mm |
| Version | Pre-Motronic, Motronic 1, Motronic 2 |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
