

SKU: SKU: BMW2002BP285B
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
This blank camshaft comes fitted with a gear to suit the 2002 engine. If you require 316 / 318, please see Here.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7000 |
| Power Increase | 16BHP |
| Duration Inlet | 292° |
| Duration Exhaust | 292° |
| Valve Inlet Lift | .400" 10.16mm |
| Valve Exhaust Lift | .400" 10.16mm |
| Timing Inlet | 36 - 76 |
| Timing Exhaust | 76 - 36 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
