

SKU: SKU: BDAL1B
Profile: L1.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Duration Inlet | 304° |
| Duration Exhaust | 304° |
| Valve Inlet Lift | .400" 10.16mm |
| Valve Exhaust Lift | .400" 10.16mm |
| Timing Inlet | 46 - 78 |
| Timing Exhaust | 78 - 46 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .134" 3.40mm |
| TDC Exhaust Lift | .134" 3.40mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
