

SKU: SKU: BBP320B
Profile: BP320
Application: Race.
Unite Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3000-7500 |
| Duration Inlet | 312° |
| Duration Exhaust | 312° |
| Valve Inlet Lift | .465" 11.81mm |
| Valve Exhaust Lift | .465" 11.81mm |
| Timing Inlet | 53 - 79 |
| Timing Exhaust | 79 - 53 |
| Full Inlet Lift | 103° |
| Full Exhaust Lift | 103° |
| TDC Inlet Lift | .175" 4.45mm |
| TDC Exhaust Lift | .175" 4.45mm |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .014" .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
