

SKU: SKU: BBP285R
Profile: BP285
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft
Note: This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2000-6750 |
| Power Increase | 18BHP |
| Duration Inlet | 278° |
| Duration Exhaust | 278° |
| Valve Inlet Lift | .445" 11.30mm |
| Valve Exhaust Lift | .445" 11.30mm |
| Timing Inlet | 32 - 66 |
| Timing Exhaust | 66 - 32 |
| Full Inlet Lift | 107° |
| Full Exhaust Lift | 107° |
| TDC Inlet Lift | .097" 2.46mm |
| TDC Exhaust Lift | .097" 2.46mm |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .014" .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
