

SKU: SKU: BBP255B
Profile: BP255
Application: Mild Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Mild Road |
| Power Band | 1000-6000 |
| Power Increase | 8BHP |
| Duration Inlet | 270° |
| Duration Exhaust | 252° |
| Valve Inlet Lift | .405" 10.29mm |
| Valve Exhaust Lift | .389" 9.88mm |
| Timing Inlet | 27 - 63 |
| Timing Exhaust | 64 - 28 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .072" 1.83mm |
| TDC Exhaust Lift | .059" 1.50mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .014" .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
