

SKU: SKU: B864B
Profile: 864.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-6500 |
| Duration Inlet | 288° |
| Duration Exhaust | 288° |
| Valve Inlet Lift | .359" 9.13mm |
| Valve Exhaust Lift | .359" 9.13mm |
| Timing Inlet | 46 - 62 |
| Timing Exhaust | 66 - 42 |
| Full Inlet Lift | 98° |
| TDC Inlet Lift | .109" 2.77mm |
| TDC Exhaust Lift | .081" 2.06mm |
| Valve Inlet Clearance | .017" .43mm |
| Valve Exhaust Clearance | .017" .43mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
