

SKU: SKU: B862B
Profile: 862.
Application: Sprint .
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3500-7500 |
| Duration Inlet | 320° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .445" 11.30mm |
| Valve Exhaust Lift | .445" 11.30mm |
| Timing Inlet | 60 - 80 |
| Timing Exhaust | 75 - 45 |
| Full Inlet Lift | 100° |
| Full Exhaust Lift | 100° |
| TDC Inlet Lift | .182" 4.72mm |
| TDC Exhaust Lift | .129" 3.28mm |
| Valve Inlet Clearance | .018" .45mm |
| Valve Exhaust Clearance | .018" .45mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
