

SKU: SKU: B851B
Profile: 851
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Note: For use with MGC diameter followers only.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3500-7800 |
| Duration Inlet | 328° |
| Duration Exhaust | 328° |
| Valve Inlet Lift | .537" 13.65mm |
| Valve Exhaust Lift | .535" 13.60mm |
| Timing Inlet | 60 - 88 |
| Timing Exhaust | 88 - 60 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| TDC Inlet Lift | .200" 5.07mm |
| TDC Exhaust Lift | .198" 5.04mm |
| Valve Inlet Clearance | .015" .38mm |
| Valve Exhaust Clearance | .017" .43mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
