

SKU: SKU: B714R
Profile: 714.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Note:This is a re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 2000-6000 |
| Duration Inlet | 268° |
| Duration Exhaust | 268° |
| Valve Inlet Lift | .339" 8.60mm |
| Valve Exhaust Lift | .339" 8.60mm |
| Timing Inlet | 24 - 64 |
| Timing Exhaust | 59 - 29 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .064" 1.61mm |
| TDC Exhaust Lift | .084" 2.12mm |
| Valve Inlet Clearance | .017" .43mm |
| Valve Exhaust Clearance | .017" .43mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
