

SKU: SKU: ASTONBP285B
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 1800-6500 |
| Duration Inlet | 284° |
| Duration Exhaust | 284° |
| Valve Inlet Lift | .448" 11.37mm |
| Valve Exhaust Lift | .446" 11.32mm |
| Timing Inlet | 34 - 70 |
| Timing Exhaust | 70 - 34 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .127" 3.23mm |
| TDC Exhaust Lift | .125" 3.18mm |
| Valve Inlet Clearance | .012" .30mm |
| Valve Exhaust Clearance | .014" .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
