

SKU: SKU: ARTBP285MTR
Profile: BP285MT
Application: Ultimate Road Turbo.
Unit Type: Re-Profiled Camshafts.
Designed for Turbo engines utilising mechanical followers.
Note:These are re-profile camshafts only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Increase | 20BHP+ |
| Duration Inlet | 260° |
| Duration Exhaust | 260° |
| Valve Inlet Lift | .384" 9.75mm |
| Valve Exhaust Lift | .384" 9.75mm |
| Timing Inlet | 20 - 60 |
| Timing Exhaust | 60 - 20 |
| Full Inlet Lift | 110° |
| Full Exhaust Lift | 110° |
| TDC Inlet Lift | .049" 1.24mm |
| TDC Exhaust Lift | .047" 1.19mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
