

SKU: SKU: ARKBP320MB
Profile: BP320M.
Application: Race / Sprint.
Unit Type: Blank.
Designed to be used with Piper FOLKM Mechanical followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 4500-8500 |
| Duration Inlet | 290° |
| Duration Exhaust | 280° |
| Valve Inlet Lift | .460" 11.68mm |
| Valve Exhaust Lift | .440" 11.18mm |
| Timing Inlet | 39 - 71 |
| Timing Exhaust | 71 - 39 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .141" 3.58mm |
| TDC Exhaust Lift | .108" 2.75mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
