

SKU: SKU: ARKBP300HB
Profile: BP300H
Application: Sprint / Hill Climb.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising Hydraulic followers. See Piper FOLKH
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 2800-7500 |
| Duration Inlet | 288° |
| Duration Exhaust | 288° |
| Valve Inlet Lift | .445" 11.30mm |
| Valve Exhaust Lift | .445" 11.30mm |
| Timing Inlet | 40 - 68 |
| Timing Exhaust | 70 - 38 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .133" 3.38mm |
| TDC Exhaust Lift | .122" 3.10mm |
| Valve Inlet Clearance | HYDRAULIC |
| Valve Exhaust Clearance | HYDRAULIC |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
