

SKU: SKU: ARKBP285MB
Profile: BP285M.
Application: Ultimate Road.
Unit Type: Blank.
Designed for use with Piper FOLKM Mechanical followers.
Note: Not recommended for use with standard injection.
Note:1.8 engines capable of producing over 190bhp.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2800-7800 |
| Power Increase | 20BHP+ |
| Duration Inlet | 276° |
| Duration Exhaust | 276° |
| Valve Inlet Lift | .440" 11.18mm |
| Valve Exhaust Lift | .438" 11.13mm |
| Timing Inlet | 34 - 62 |
| Timing Exhaust | 64 - 32 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .110" 2.80mm |
| TDC Exhaust Lift | .098" 2.48mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
