

SKU: SKU: ARK1444
Profile: 1444.
Application: Race / Sprint.
Unit Type: Blank.
Piper FOLKM Mechanical followers must be used.
This profile has been seen to produce more torque than the legendary ARK1227 Profile!
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 4500-8500 |
| Duration Inlet | 276° |
| Duration Exhaust | 276° |
| Valve Inlet Lift | .481" 12.22mm |
| Valve Exhaust Lift | .479" 12.17mm |
| Timing Inlet | 34 - 62 |
| Timing Exhaust | 66 - 30 |
| Full Inlet Lift | 104° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .143" 3.63mm |
| TDC Exhaust Lift | .120" 3.05mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
