

SKU: SKU: ARB63026
Old Man Emu Nitrocharger Plus shocks combine off-road dependability with smooth, on road driving and affordability. Nitrocharger Plus has been tested and tuned specifically to the vehicle providing performance across various driving conditions with vehicle-specific damping, tuned for different loads and vehicle setups. These dampers minimize body roll, enhance steering response, and deliver a more controlled ride, providing the confidence to navigate any terrain with ease. Designed to be paired with OME vehicle-specific coils, Nitrocharger Plus excels at carrying heavy loads, towing, navigating challenging landscapes, and ensures a customized and responsive ride every time.
| Extended Length | 23 in |
|---|---|
| Compressed Length | 14.4 in |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| Type | Shock |
| Design | Twin Tube |
| Bushes | Rubber |
| Position | Rear |
| Body Size | 2.28 in |
| Shaft Size | 0.79 in |
⚠️ California Proposition 65: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
