

SKU: SKU: ALFR20BP300R
Profile: BP300.
Application: Rally.
Unite Type: Re-Profiled Camshaft.
Note:Please remove both Sprockets and Phase Variator prior to sending in your cams for reprofiling.
Note: These are re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Profiles may vary from specifications listed with re-profiled Alfa Romeo Camshafts.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Rally |
| Power Band | 2800-7500 |
| Duration Inlet | 300° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .480" 12.19mm |
| Valve Exhaust Lift | .478" 12.13mm |
| Timing Inlet | 47 - 73 |
| Timing Exhaust | 76 - 44 |
| Full Inlet Lift | 103° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .180" 4.57mm |
| TDC Exhaust Lift | .164" 4.17mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
