

SKU: SKU: ALFR20BP285R
Profile: BP285.
Application: Ultimate Road.
Unite Type: Re-Profiled Camshaft.
Note:Please remove both Sprockets and Phase Variator prior to sending in your cams for reprofiling.
Note: These are re-profile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshafts. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
Note: Profiles may vary from specifications listed with re-profiled Alfa Romeo Camshafts.
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Application | Ultimate Road |
| Power Band | 2500-7000 |
| Duration Inlet | 290° |
| Duration Exhaust | 290° |
| Valve Inlet Lift | .438" 11.13mm |
| Valve Exhaust Lift | .436" 11.08mm |
| Timing Inlet | 39 - 71 |
| Timing Exhaust | 71 - 39 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .157" 4.00mm |
| TDC Exhaust Lift | .155" 3.95mm |
| Valve Inlet Clearance | .010" .25mm |
| Valve Exhaust Clearance | .012" .30mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
