

SKU: SKU: AH4MR
Profile: AH4m.
Application: Le Mans M Specification.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Download:-
Right click the link and select ‘Save link as’ to download.
Click the link to open in a new tab.
Note:This is a reprofile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Le Mans M Spec |
| Power Band | 1000-5000 |
| Duration Inlet | 244° |
| Duration Exhaust | 244° |
| Valve Inlet Lift | .411" 10.44mm |
| Valve Exhaust Lift | .409" 10.38mm |
| Timing Inlet | 14 - 50 |
| Timing Exhaust | 50 - 14 |
| Full Inlet Lift | 108° |
| Full Exhaust Lift | 108° |
| TDC Inlet Lift | .037" 0.94mm |
| TDC Exhaust Lift | .022" 0.56mm |
| Valve Inlet Clearance | .013" .33mm |
| Valve Exhaust Clearance | .015" .38mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
