

SKU: SKU: AH4BP270R
Profile: BP270.
Application: Fast Road.
Unit Type: Re-Profiled Camshaft.
Download:-
Right click the link and select ‘Save link as’ to download.
Click the link to open in a new tab.
Note:This is a reprofile camshaft only. You will need to complete our Send Parts form and send us your existing camshaft. For more information, please take a look at our Reprofiling page.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Fast Road |
| Power Band | 1500-5500 |
| Power Increase | 10BHP |
| Duration Inlet | 272° |
| Duration Exhaust | 272° |
| Valve Inlet Lift | .400" 10.16mm |
| Valve Exhaust Lift | .398" 10.11mm |
| Timing Inlet | 31 - 61 |
| Timing Exhaust | 66 - 26 |
| Full Inlet Lift | 105° |
| Full Exhaust Lift | 105° |
| TDC Inlet Lift | .074" 1.89mm |
| TDC Exhaust Lift | .050" 1.26mm |
| Valve Inlet Clearance | .014" .35mm |
| Valve Exhaust Clearance | .016" .40mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
