

SKU: SKU: AH3BJ8B
Profile: BJ8
Application: MK3 Healey Standard Profile.
Unit Type: Blank.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | BJ8 - MK3 HEALEY STD PROFILE |
| Power Band | 1000-5000 |
| Duration Inlet | 266° |
| Duration Exhaust | 266° |
| Valve Inlet Lift | .371" 9.54mm |
| Valve Exhaust Lift | .369" 9.38mm |
| Timing Inlet | 28 - 58 |
| Timing Exhaust | 63 - 23 |
| Full Inlet Lift | 105° |
| Full Exhaust Lift | 105° |
| TDC Inlet Lift | .073" 1.85mm |
| TDC Exhaust Lift | .052" 1.32mm |
| Valve Inlet Clearance | .015" .38mm |
| Valve Exhaust Clearance | .016" .40mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
