

SKU: SKU: A18BP320MB
Profile: BP320M.
Application: Race.
Unit Type: Blank.
Designed for use in engines utilising Mechanical followers.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3500-8000 |
| Duration Inlet | 310° |
| Duration Exhaust | 310° |
| Valve Inlet Lift | .559" 14.20mm |
| Valve Exhaust Lift | .559" 14.20mm |
| Timing Inlet | 49 - 81 |
| Timing Exhaust | 81 - 49 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Valve Inlet Clearance | .014" / 0.355mm |
| Valve Exhaust Clearance | .35mm |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
