

SKU: SKU: A16VPICKUP-SHORT
Profile: PICKUP.
Application: Race Pick Up.
Blank: Blank.
Designed for use in engines utilising mechanical followers.
Note: Piper VDSAST16 Valve Springs must be used.
Note: If you require the Exhaust camshaft to be ground on an Inlet blank, please choose ‘YES’ on the drop down box.
Download:-
Right click the link and select 'Save link as' to download.
Click the link to open in a new tab.
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Application | Race |
| Power Band | 3700-7800 |
| Duration Inlet | 296° |
| Duration Exhaust | 300° |
| Valve Inlet Lift | .440" 11.18mm |
| Valve Exhaust Lift | .440" 11.18mm |
| Timing Inlet | 42 - 74 |
| Timing Exhaust | 76 - 44 |
| Full Inlet Lift | 106° |
| Full Exhaust Lift | 106° |
| TDC Inlet Lift | .161" 4.09mm |
| TDC Exhaust Lift | .137" 3.48mm |
| Valve Inlet Clearance | .008" .20mm |
| Valve Exhaust Clearance | .010" .25mm |
| Short exhaust camshaft required? | YES, NO |
Free U.S. Standard Shipping on Orders $199+*
Fast Shipping on Thousands of In-Stock Parts
500K+ Performance Parts from 400+ Trusted Brands
